Бути сильними
Як менеджменту організувати war-work balance у команді
ФАСИЛІТАЦІЯМЕНЕДЖМЕНТУПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМЦІННОСТІСURLY MANAGEMENT
Періодично до мене звертаються мої студенти із різними питаннями. Ось і цього разу, наприкінці листопада до мене прилетіло питання про те, як зараз, в часі війни, менеджерам краще справлятись з людьми і продовжувати їх мотивувати. Розмова зайняла з добру годину. Записала і оформила Katrina Horkun.
"Реальність змінилась та старі моделі менеджменту відійшли на задній план. Поміж сирен, відключень світла та інших воєнних процесів — виникла потреба знайти нові інструменти робочої взаємодії.
Про те, як комунікувати з командою, актуальні скіли менеджера та зміни у бізнес-процесах розповіла Діна Волинець, аналітикиня та стратегиня соціальних змін, членкиня Міжнародної Асоціації Фасилітаторів, авторка методології управління проєктами через цінності Curly Management TM.
Модель Кеневін: що змінилось у бізнесі
Будь-яка компанія та менеджмент мають зрозуміти, що останнім часом ми в Україні працюємо в умовах хаосу. Щоб запобігти помилкам у компанії, управлінцям варто ознайомитись із моделлю Кеневін. Згідно неї є чотири категорії середовищ, в яких ми живем і працюєм: просте впорядковане, просте не впорядковане, складне і хаотичне (детальніше на малюнку). І мова йде про те, що в хаосі на нас чекають абсолютно нові виклики, яких не було раніше. Управління в умовах хаосу не має універсальних інструментів. У такому середовищі можна діяти лише шляхом експерименту та зворотного зв’язку на нього. Тому, разом із традиційним управлінням, або навіть замість нього, слід використовувати ще й інноваційні підходи.
Перше, що потрібно зробити — це відпустити ситуацію та прийняти, що координація процесу у таких реаліях дуже важка.
Друге — з’ясувати, чим можна користуватись. Оскільки на 100% діючих інструментів немає, у кожного бізнесу повинні бути орієнтири, які підкажуть: що є добре, а що погано. Зазвичай функцію таких орієнтирів носила стратегія. Сьогодні, в умовах хаосу важко проводити довгострокові стратегічні планування, до яких ми звикли. Тому методологія їх проведення також змінилась.
Ми вже не можемо легко спрогнозувати показники, але ми можемо знати чим вимірюється правильність нашого шляху, а також реалізація призначення або місії, навіть якщо все йде не по плану. Зараз, замість прив’язки до конкретних даних, варто спиратися на ціннісні показники, які слугують навігатором у бізнесі (у т.ч. при швидких змінах).
У методології Curly Management TM орієнтиром є цінності: як організаційні, так і індивідуальні людські цінності. І мати такий навігатор для бізнесу надзвичайно важливо. Саме на цьому зараз зосереджені більшість стратегічних сесій, які я проводжу - на визначенні цінностей та прописуванні їх практичного використання.
Що змінилось у менеджменті
Хороший менеджер повинен знати й розуміти сильні сторони та цінності своїх працівників. Підлеглим слід давати роботу відповідно до того, що вони знають, вміють та від якої роботи отримують задоволення. Такий підхід робить працівника самовмотивованим, зарядженим, а також дає наснагу до дії, а коли людина вмотивована — у неї підвищується рівень життєстійкості і вона сама знаходить шляхи виконання завдань у ситуації невизначеності.
У нинішніх умовах особливу значущість несе РЕЗУЛЬТАТ роботи, а не кількість робочих годин. Люди живуть між повітряними тривогами, обстрілами, відключеннями світла і т.п. З першого погляду може здаватись, що через це співробітники працюють менше. Насправді ж українці вже навчились адаптуватись і у кожного свої особливі умови праці, тому логічніше оцінювати саме фінальний результат.
Ключові навички менеджера у 2022 році
Високий рівень емоційного інтелекту: вміння розпізнавати емоції, знати звідки вони приходять та емпатувати. Тому що, коли ти розумієш, що люди відчувають — тоді тобі простіше на це реагувати.
Фасилітація, як навичка. У карантинні часи фасилітатор Пепе Нумі визначив новий важливий скіл — цифрова емпатія (digital patience). Це вміння бути терпимим до перебоїв зі зв'язком, відсутності звуку та інших несправностей у світі онлайн-зустрічей. Основна задача менеджера — практикувати цифрову терпимість та знаходити способи організувати робочий процес так, щоб усі учасники почувалися залученими до процесу, незалежно від умов, у яких вони знаходяться. Внесок людини, яка має звук та відео на зустрічі не має превалювати над внеском того, хто може лише написати у чат.
Зворотний зв'язок високої якості — це те, що повинен вміти забезпечувати будь-який менеджер. Мова йде про конструктивний фідбек, який працівник може прийняти та використати, без відчуття знецінення з боку керівництва. Добре працює метод “бутерброду”: похвалити — вказати, що слід покращити — завершити на хорошому. Пам’ятайте, вплинути на думки та дії співробітників майже неможливо. Проте, шляхом правильної комунікації, можна посприяти підвищенню рівня самоусвідомленості людини. А це, в свою чергу, підвищить його або її ефективність.
-листопад 2022